Merhaba,

Bu başlık altında size yaptığım “P3 Steel” 3B yazıcının yapımını ve mantığını yüzeysel olarak anlatacağım.

     Öncelikle nereden esti bu 3B? İnternette birçok mekanik ve elektronik projeler var.Gimbal buna örnek gösterilebilir.Bu tür aletleri yapmak için plastiği işlememiz gerekiyor.Bunu sıradan üretim yöntemleriyle yapmamız çok zor.

3B yazıcı ile basılan gimbal.
3B yazıcı ile basınlan gimbal.

3B yazıcı plastik ham maddesini eritiyor ve motorları ile istediği konuma getirerek çizimini yaptığınız parçayı oluşturuyor.Bu sayede milimetrenin 1/5’i hassasiyetinde -belki daha fazla da olabilir- sonuçlar alabiliyorsunuz.

Bu artıları öğrenirken NTV Türk işi programının ilk bölümünü izleyerek de bu işe heves saldım (Çok sıkı Türk İşi takipçisiyimdir.3B yazıcı ile ilgili güzel uygulamaları var mesela çikolata yazıcısına çeviriyorlar normal 3B yazıcıyı)Yaptıkları programda çok detay vermeseler de 3B yazıcının mantığını ve birkaç püf noktasını veriyorlar.

İlk önce fiyat araştırması yaparak başladım.İlk önce çekinsem de bursluluğum sayesinde bu işe girişebildim.Bazı parçaları yurt dışından sağlamak durumunda kalıyorsunuz yoksa fiyat birden dörtlü rakamlara çıkıyor.

Parça listesini ve fiyatları vererek başlayalım:

 

Çinden gelen parçalar.
Çinden gelen parçalar.

Elektronik set:Bu sette Arduino -Beyin-,Ramps -Arduinoya takılan kontrol kartı-,motor sürücü,grafik ekran,ısıtıcı yatak,kayış,kasnak,NTC -ısı dirençleri-,son dur -diğer adıyla limitswitch ya da endstop- ve ufak fan bulunmakta.Fiyatı ise 65 dolar.

 

Rulmanlar:Rulman denilen parça içine geçtiği düz milin -mil:tamamen yuvarlak şeklindeki uzun  demir- üzerinde rahatça kayabilen bir parçadır bu parçaları genellikle eksenlerin rahat hareket etmesinde kullanacağız.Bu modelde iki çeşit rulman kullanılmakta.608ZZ ve LM8UU olmak üzere.Rulmanlar türkiyede çok pahalı olduğu için Çin’den getirttim.Bir adet 608ZZ yaklaşık 0,4$ ve bize 5 -6 da olabilir-adet lazım.LM8UU ise 0,7$ civarında ve bize 11 adet lazım.Bu rulmanları ülkemizden de temin edebilirsiniz ama şunu söylemem lazım.3B yazıcı için gereken LM8UU Türkiye’den temin edilmemeli.Ülkemizde satılan rulmanlar 1mm enine daha büyük.Bu da plastiğe oturmama gibi sıkıntı çıkartıyor.

Gereken rulmanlar.
Gereken rulmanlar.
Hobbet bolt.
Hobbet bolt.

 

Hobbed Bolt -İtici vida-:Bu vida 2 dolar civarında.Özelliği ise baş kısmına doğru plastiği tutması için çentik gibi bir bölümü var.

 

 

Kaplin
Kaplin

Kaplin:Kaplin metalden yapılma esnek bir bağlantı aparatı.Bir ucuna motor bir ucuna z ekseni -yukarı aşağı hareketi sağlayan eksen- vidasını takıp sıktığımız zaman motorun dönüşünü uzun vidamıza aktarıyor.Adet fiyatı ise 1 dolar civarında ve bize 2 adet lazım.

CNC'de işlenmiş şase.
CNC’de işlenmiş şase.

Özel kesilmiş şase:Şaseyi CNC ile kestirdim.Zaten alternatif yöntemi de yok.Gereken dosyalar internette mevcut.Yapısı gereği ve en sevdiğim yanı parçalar birbirine geçmeli.Parçaları birbirine geçirim metrik 3 imbus ve somun ile sıkıyor olmanız.Bu işten hiç anlamasanız bile internetten resimlere bakarak hattan yapboz gibi tahmin ederek yapmanız mümkün.Tabi bir yerden sonra takılmazın kaçınılmaz.Fiyatı 100 lira tuttu.İşin kötü yanı ise kargo.Kargo fiyatı da 20 lira civarına geldi.

Plastik parçalar:Plastik parçaları forumda tanıştığım Reha Atabey Açıkgöz’e bastırdım.Kendisi sağ olsun çok ilgilendi IMG_20150728_182147benimle.Motorları,plastikleri ondan aldım,şaseyi onun aracılığıyla kestirdim.Plastikler 45 liraya bastı.(Plastiklerin resmi olmadığından dolayı itici kısmın resmini koydum.Plastiklerin hepsi o neredeyse.Geriye kalan herşey metal.)

Adım motor
Adım motor

Motorlar:Motor olarak 5 adet Step -yazıda türkçesi olan adım olarak geçecektir- motor kullanıyoruz.Adım motorun özelliği içindeki bobine elektrik vermeden normal motor gibi rastgele dönmemesi.Bunun avantajı tamamen yazılımsal olarak hassas bir şekilde kontrol edebilmemiz.Dezavantajı ise hız.Bu motorun hızı 3B yazıcı için gayet yeterli.Bu motorlar NEMA 17 standartında.Bu standart motorun boyutunu belirlemekte.Bizim kullanacağımız motor 3B yazıcılar için güç/ağırlık olarak yeterince uygun.Fiyatı ise tane başına 20TL.Bu fiyata sıfır motor bulamıyorsunuz.Ben ucuz olması bakımından motorları 2. el aldım.Çinden belki biraz daha para ekleyerek sıfır motor alabilirsiniz.Bir de bu konuda bir püf nokta paylaşayım.Nokta vuruşlu yazıcılarda bu motordan kullanılmakta.Hurdacılardan 5-6 liraya bu motordan bulabileceğiniz yazıcı bulmanız mümkün.Çevremdeki hurdacılarda bulamadığımdan mecburen almak zorunda kaldım.

Hotend -Isıtıcı uç-:Benim aldığım ısıtıcı uç Sigma 3D Hotend.Kendisi türk tasarım ve üretimi bir uç.Forumda kullanan herkesin övgüsü üzerine aldım üstelik garantisi de var.Fiyatı 100TL.İçinden yedek uç,fan,hava kanalı,ısıtıcı fişeğiyle beraber kendisi çıkmakta.Isıtıcı uçlar çinde 10 dolara da satılmakta ama çok sıkıntı çıkardıkları söylenmekte forumlarda.Ayrıca bütçe dostu modeli de 60 liraya satılmakta ama o modelda sadece metal bölüm var.Yedek parçalar,fan ve fişek gibi parçaları bulunmamakta.O modelde onları kendiniz temin edip takmalısınız.(Resimdeki sarı plastik hava kanalı.)

Sigma 3D Hotend
Sigma 3D Hotend

Güç kaynağı:Bit pazarından 1 liraya aldım.Siz de hurdacı,bit pazarı gibi yerlerden veya elektronikçilerden alabilirsiniz.Tek ihtiyacımız asgari olarak 12V 20A sağlayabilmesi.

Civata,somun,mil:Bir sürü metrik 3 somun ve imbus başlı farklı ölçülerde civata kullanacaksınız.Fiyatı yaklaşım 15 TL civarında tutacaktır.Yazıcının z ekseni -aşağı yukarı ekseni- için 1 metrelik metrik 5 gijon almanız gerek.Ücret olarak pahalı değil ama kesmeniz lazım.Bunun için testere gerekli.Kesimden sonra da ucunu taşlamanız lazım.Mili ben 50 liraya aldım. Kesinlikle indüksiyonlanmış krom kaplı mil alınmalı. Nedeni ise 5 liralık transmisyon milinin üzerinde rulmanların sağlıklı çalışmadığını anlıyorsunuz. Sözde ikisi de 8mm ada aralarında çok az da olsa bir fark var kalınlık olarak. Bunun da fiyatı metresi 18-20 TL civarında.

Toplam maliyet 700 lira civarında tuttu.Bu miktarı azaltmak da mümkün.Grafik ekran,kaliteli sıcak uç gibi unsurlar maliyet arttırmakta.Bu fiyatın 450-500 lira dolaylarından 600 liraya çıkmasında doların da etkisinin olduğunu belirtmek lazım.Ben alırken dolar 2,7 civarındaydı.

Aldığım malzemelerin adresleri:

Elektronik set: http://tr.aliexpress.com/item/Reprap-Ramps-1-4-Kit-With-Mega-2560-r3-Heatbed-mk2b-12864-LCD-Controller-A4988-Driver/1970072617.html?adminSeq=201112132&shopNumber=110055

LM8UU: http://tr.aliexpress.com/item/Free-Shipping-10pcs-lot-LM8UU-8mm-8x15x24mm-Linear-Ball-Bearing-Bush-Bushing-8mmx15mmx24mm/1450702868.html

608ZZ: http://tr.aliexpress.com/item/10PCS-608ZZ-ABEC-5-8X22X7-608Z-Miniature-Ball-Radial-Ball-Bearings-608-2Z-Deep-Groove-Radial/1830823830.html?adminSeq=202199972&shopNumber=721071

Kaplin: http://tr.aliexpress.com/item/10pcs-lot-3D-printer-Stepper-Motor-Flexible-Coupling-Coupler-Shaft-Couplings-5-mm-5mm-25-mm/1883966212.html?adminSeq=202199972&shopNumber=721071

Hobbed Bolt: http://tr.aliexpress.com/item/2pcs-lot-3-D-printer-accessory-Wade-s-extruder-hobbed-bolt-reprap-M8-wire-feed-teeth/1554331074.html?adminSeq=202199972&shopNumber=721071

Hotend: Özgür Aslan Bey’den aldım. Sigma yazıcıların tasarımcısı ve hotendi de kaliteli. https://www.facebook.com/ozgur.aslan.79656?fref=ts

Bu yazımızda 3B yazıcının malzeme sağlama konusunu anlatmaya çalıştım.Bir sonraki yazıda mekanik aksamdan bahsedeceğim.Görüşmek üzere.

11 thoughts on “3D Yazıcı Yapıyoruz:Malzemeler”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*