Merhaba Donanım Meraklıları,

Bu gün sizlere termal macunun kalites ısı iletimini ne kadar etkiler sorusunun yaptığım test sonuçlarıyla açıklayacağım.

Öncelikle test platformum eski bir laptop olan Asus’un Ke53 model bilgisayarı ile gerçekleştireceğim.Laptopum AMD’nin Athlon X2 64 1.7 GHz TK-53 model işlemciye sahip.90 nanometre üretim teknolojisi olan bu işlemci hayli bir ısınmakta.Laptopumun diğer özellikleri ise Ati mobility radeon x2300 GPU’ya sahip ve 2GB ram,120 GB 5400 RPM mekanik disk barındırıyor.

Test sonuçlarını belirtmeden önce ilk testleri 1,5-2 ay önce sürdüğüm termal macun ile gerçekleştirdim.Son testleri ise sürdükten 2-3 saat sonra bilgisayarı açtığım gibi gerçekleştirdim.

İlk testlerdeki termal macunum tuz paketinde olan,bilgisayarcıların ücretsiz verdiği fazla sulu bir yapıda beyaz renkli bir termal macun.Son testlerdeki ise marka olmamakla birlikte biraz daha koyu,gri renkte ve daha kaliteli bir yapıya sahip.

Bilgisayarıma Core Temp ve CPU Grab Ex programını yükleyerek testi başlattım.İki çekirdekli işlemcimin sıcaklık değerlerini 2 dakikada bir not ettim.

İlk 2 dakikada eski termal macunum en fazla ilk çekirdek 72 ikincisi ise 68 derece değerlerini gösterdi.Sonraki dakikalarda 73-68,72-69,72-68,72-68 değerlerini kaydettim.

Biraz daha kaliteli olan termal macunun sonuçları bundan daha iyi çıktı.İlk iki dakikada 63-59 değerlerini gördükten sonra termal macunun kalitesinin önemini anladım.Sonraki dakikalarda 66-61,67-62,67-64,69-66 değerlerini gördüm.

İlk 10 dakika sonuçları bu şekilde sonuçlandı.Elimden geldiğince aynı koşullarda testleri gerçekleştirdim.Aynı yerde,şarj kablosunun yönü aynı şekilde gibi ayrıntılara dikkat ettim.

Bu yazımdan da anlaşılacağı gibi termal macunun kalitesi sıcaklık değerleri için önemli bir faktör.Termal macun alırken mümkünse bilindik markaların iyi ürünlerini kullanmanızı öneririm.

Termal macunun nasıl sürüleceği hakkında hazırladığımız video:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*